İçeriğe geç

Selenium ile Test Senaryoları Oluşturma

Web uygulamalarınızın kullanım adımlarını kaydederek test senaryoları oluşturmanızı ve bu senaryoları otomatik çalıştırmanızı sağlayan Selenium ile ilgili daha önceden Kendi blog sayfamda bir yazı yayınlamıştım. Test Otomasyon Aracı Selenium’u Taniyalim   ulaşabileceğiniz bu yazıda kısaca Selenium’un farklı araçları ve kullanımları anlatılıyor.

Selenium, browser üzerinden yapmış olduğunuz işlemleri otomatize ederek test işlemlerinin kısa sürede yapılmasını sağlar. Yapılan bu testleri kaydederek geriye dönük yapılan testlerin kontrolü sırasında veya aynı test işlemini tekrardan yapmak yerine var olanı tekrardan çalıştırarak geliştirmiş olduğunuz uygulamalarınızı kolay ve hızlı bir şekilde test edebiliyorsunuz.

Bu yazının amacı, Selenium’u kullanarak bir web uygulamasında nasıl test senaryosu oluşturabileceğinize göz atmak. Örnek için Google hesabına giriş yapılan ekranı kaydedeceğiz. Başlayalım:

Not: Yazıdaki resimlerin üzerine tıklayarak detayları daha yakından görebilirsiniz.

 

1

Firefox’a Selenium eklentisini kurduysanız web sayfasına girdikten sonra Selenium’u açıp Record tuşuna basmamız gerekiyor. Ardından web sayfasına kullanıcı adınızı, şifrenizi yazıyorsunuz. Selenium siz Record tuşuna bastıktan sonra web sayfasında yapılan tüm hareketleri(input alanlarına veri girme, butonlara tıklama… gibi) kaydediyor. Bu şekilde test senaryomuzu hazırlamış oluyoruz.

Stop butonuna tıklayıp kayıt işlemini bitirebilirsiniz. Open butonlarıyla da tüm senaryoyu veya belirli adımları tekrar çalıştırabilirsiniz. Üstteki resmin sol kısmındaki Table bölümünde yaptığımız işlemlerin adımlarını görebilirsiniz.

Bu şekilde hazırlanan test case’ini kaydederek daha sonra tekrar çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kaydetmek için menüden Save Test Case seçeneğini tıklayabilirsiniz. Geçmişte kaydettiğiniz test case’lerini de Open seçeneğinden açarak tekrar çalışmasını sağlayabilirsiniz.

1_1

Tekrar çalıştıracağınız test senaryolarında önceki testlerde kullandığınız veri girişlerini değiştirmek isterseniz aşağıdaki resimde görüleceği üzere Selenium, Table bölümünde olası alanları değiştirmenize olanak sağlıyor. Böylece aynı test senaryosunu farklı verileri kullanarak çalıştırıp testlerinizi yapabilirsiniz.

2

Hazırladığımız testi case’nin HTML çıktısını aynı penceredeki Source tabından görüntüleyebilirsiniz.

Yaptığımız örnekte belli bir akış doğrultusunda ilerleyerek işlemlerimizi yapıyorduk. Fakat Selenium’un inceliklerinden bir tanesi de akışa ek olarak Selenium command’lerinden parametreler ekleyip, bu parametrelere uygun değerler atayarak işlemler yapmanıza olanak sağlaması. Ben bu örnekte “assertTextPresent” parametresini kullandım. Siz de bu parametleri kendinize uygun bir şekilde düzenleyebilir, kullanabilir ve test edebilirsiniz.

 

4

 

Kullanımı oldukça basit olan Selenium’u sadece test uzmanlarının değil yazılım geliştiricilerin de çok işine yarayacağını söyleyebiliriz. Şöyleki geliştirdiğiniz bir form üzerinde onlarca input alanı olduğunu düşünün. Bu tarz bir formun doğru çalıştığını görebilmek için bazı zamanlar onlarca kez çalıştırıp içerisindeki alanları  doldurup testler yapmak zorunda kalırsınız. Halbuki Selenium ile bir kez doldurduğunuz formu kaydederseniz sonraki testleri hızlıca yapıp önemli zaman kazanabilirsiniz. Artık geriye kalan sürede başka işlere bakabilir veya bir çay-kahve molası verebilirsiniz. :)

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir