İçeriğe geç

PL/SQL TYPE COLLECTION nedir?

Kod yazarken değişken tanımlamak, bu değişkenler üzerinde işlem yapmak bir yazılımcının vazgeçilmezidir. Bir çok şekilde değişkenler tanımlayıp verilerimizi bu değişkenler üzerinden kontrol edebiliriz. Bazen birden fazla değişkeni tek bir grup halinde yani Collection olarak tutup işlem yaptırabiliriz. Collection yapısı bir çok programlama dilinde bulunduğu gibi PL/SQL’ de de bulunmaktadır. Type konusu PL/SQL de Dynamic Bulk Collect olarakda düşünebiliriz.
Type Collection’lar kullanıcağı package, stored procedure, function içinde çok fazla değişkeni tek bir koleksiyon halinde tutup değişkenleri input veya output olarak kullanabilmemizi sağlar. Temel düzeyde bir type aşağıdaki gibi oluşturabiliriz.

Oluşturduğumuz TYPE’ı herhangi bir procedure, function veya paket içinde kullanabiliriz.

Burda tanımladığımız Type sadece bir dataseti dönecek şekilde çalışabilir.

Eğer tanımladığımız type içerisinde çok fazla değişken var ve procedure içinde initialize ederken çok fazla NULL yazmak istemiyorsak konunun ilk başında tanımladığımız TYPE’ a gelip bir kaç satır kod bloğu ekleyerek her çağrım sırasında otomatik initialize edilerek, her çağrım sırasında procedure veya function üzerinde değişiklik yapmamış oluruz. Bu da zaman ve yönetim açısından fayda sağlayacaktır.
Oluşturacağımız TYPE, aşağıdaki gibi intialize edebiliriz.

Bu şekilde oluşturduktan sonra procedure içinde aynı şekilde çağırıp type initialize ederken NULL yazmayız.

Tarih:PL/SQL

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir