İçeriğe geç

#DevnotSummit

Devnot.com’un düzenlediği #devnotSummit 2017 etkinliği sona erdi. Geride çok güzel konular ve paylaşımlar bırakıldı. Yazar olarak katıldığım devnot a sunum yapma fırsatım oldu. Uzun zamandır ilgilendiğim Chatbot’lar ve bununla birlikte, Chatbot’ların yaşam döngüsünün bir parçası olan yapay zeka konusuna da değinerek bir sunum yaptım. Yapay Zeka nın çok yeni bir konu olmadığını fakat bu alanda uzmanlaşmış kişilerinin az olduğuna dair konuştuk.Şu anda Chatbot’lar hakkında çok fazla türkçe kaynak olmadığı için elimden geldiğince en anlaşılabilir düzeyde bir sunum hazırladım. Sunum da ChatBot’ların yeni bir trend olarak karşımıza çıktığından, dünya çapındaki teknoloji firmalarının Chatbot’ları yayınlayacakları ve Chatbot geliştirmelerine olanak sağlayan uygulamalardan bahsedip, bir çok firmanın öncü olma yolunda ilerlediğini konuştuk. Bunun yanında Chatbot yaparken nelere dikkat edileceği, ChatBot isimlendirme, logo, kullanıcıyı karşılama ve Chatbot’ların hızlı bir şekilde geri dönüt vermesi gibi konulara değindik.

Chatbot yaparken rule engine ve machine learning kullanabileceğini, isterseniz ayrı ayrı veya tümleşik bir şekilde kullanma imkanları yaratabilirsiniz. Machine Learning in ana bir başlık olduğunu ve bu ana başlık altında çeşitli algoritma yöntemleri (deep learning, NLP, Image Processing vb.) olduğu konusunda konuştuk.  Bu tarz konularda kendini geliştirmek isteyen arkadaşların mutlak surette matematik konularına hakim olması gerektiğini, AI ile ilgileniyorsa türev konusunu, veri yapıları ve ya algoritma konularında daha deneyimli olmak için küme konularına hakim olması gerektiğini, işin özünde temele inip konuya hakim olarak yeni ürünler geliştirilebileceğini konuştuk.

Ek olarak sunumda yaptığım demo hava durumu örneğini WeatherBot linkinden inceleyebilirsiniz. Yaptığım Chatbot,  yazmış olduğunuz il ve ilçe adına göre anlık hava durumu bilgisini getirmektedir. Yaptığınız Chatbot’u lokal pc nizden yayınlamak isterseniz veya sunucunuzda da çalıştırmak isterseniz “ngrok”  exe sini kullanabilirsiniz. Bu exe size, chatbotunuz ile uygulamanız arasında güvenli bir tünel oluşturup http/https ile linkler oluşturmaktadır. Oluşan bu linkleri yayınlamak istediğiniz uygulama ile entegre edebilirsiniz. Kullanımı gayet kolay olup, en temel düzeyde Chatbot un çalıştığı portu rewrite ederek güvenli bir kanal oluşturabilirsiniz. “ngrok http –headers-host=rewrite 3979” kodunu yazıp enterlediğiniz zaman yeni bir kanal yaratmaktadır.

Son olarakda oluşan bu geliştirilen chatbotların yapay zeka düzeylerine göre toplum üzerinde bırakacağı etkileri, toplumun bu tarz yeni teknolojik ürün veya yazılımları algılama ve kullanma biçimlerini konuştuk.

Elimden geldiğince farkındalık yaratıp, faydalı örneklere yer vermeye çalıştım. Nice etkinliklere… 🙂

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir