İçeriğe geç

.asmx Servisi Proxy Classa Dönüştürmek

ASP.NET de third party bir uygulamayı veya kurum içinde ki başka bir  web servis çağrımı yapılmak istendiğinde genel olarak “Add Service Reference” kullanılır. Bunun yanında kurumun belirlediği başka bir standartta olabilir. Nitekim geçen gün şirkette başka bir kurumun web servislerini proxy class kullanarak çağırmamız istendi. Oluşan proxy class WebServicesClientProtocol class ın türemektedir.

İlk olarak sizinle paylaşılan linkin sonuna “?wsdl” ekleyerek “http://1.2.3.4/WebService1.asmx?wsdl” olarak açıp pc üzerinde erişebileceğiniz bir dizine WebService1.wsdl olarak kaydedin.

Başlat çubuğundan Microsoft’un, developerlar için paylaştığı Developer Command Prompt uygulamasını açın. Bu tool için daha fazla bilgi Developer Command Prompt  inceleyebilirsiniz.

Command promptu açtıktan sonra wsdl.exe uygulamasını kullanarak ilerleyeceğiz. Wsdl.exe kullanırken benim için lazım olan “/out” parametresini kullanmak. Elimdeki wsdl i, proxy classa dönüştürmek.

“wsdl /out:D:\wsdl\WebService_1.cs  D:\wsdl\WebService1.wsdl”

Belirttiğim dizin de oluşan proxy classın içeriğini kopyalarak, Visual studio programına yeni bir class ekleyip içeriği yapıştırıyorum. Proxy classınızın herhangi bir namespace altında olması sizin istediğinize kalmış bir durumdur.  Projeyi bir sefer build ettikten sonra istediğiniz yerden servislerini çağırabilirsiniz.

Kaynakça : https://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa529578.aspx

Tarih:ASP.NET

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir